• ساعت : ۷:۵۵:۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ 
  • تعداد بازدید : 85
دستیابی به دو تركیب شیمیایی برای افزایش عملكرد پسته در شرایط شور و غیرشور در شرایط عدم تامین نیاز سرمایی

محققین مرکز ملی تحقیقات شوری به دو ترکیب شیمیایی مختلف برای افزایش عملکرد پسته در شرایط شور و غیرشور در شرایط عدم تامین نیاز سرمایی دست یافتند.

محققین مرکز ملی تحقیقات شوری در قالب پروژه های تحقیقاتی اثر ترکیبات شیمیایی مختلف بر افزایش عملکرد پسته در شرایط عدم تامین نیاز سرمایی کامل درختان پسته را بررسی کردند و پس از ۴ سال موفق به شناسایی دو ترکیب برتر شدند. دکتر مومن پور به عنوان مجری این پروژه ها در مصاحبه با مرکز صداو سیمای استان یزد با بیان این خبر بیان داشت: در سال های اخیر  نیاز سرمایی درختان پسته از جمله رقم اکبری در بسیاری از نقاط کشور مانند استان های یزد و کرمان و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به طور کامل تامین نمی شود که موجب مشکلات بسیاری برای درختان پسته از جمله کاهش عملکرد می شود. وی افرود: این دو ترکیب شیمیایی موجب افزایش عملکرد ۳۰ درصدی نسبت به درختان شاهد (که هیچ گونه ترکیبی بر روی آن ها استفاده نشده است) شده اند که و نسبت به روغن ولک افزایش عملکرد حداقل ۱۰ الی ۱۵ درصدی را به دنبال دارند. این ترکیبات از طریق افزایش درصد تبدیل جوانه های زایشی به خوشه و افزایش تعداد دانه در هر خوشه موجب افزایش عملکرد می شوند.

فرمول های به دست آمده هم اکنون آماده واگذاری به بخش خصوصی می باشد تا انشالله در آینده ای نزدیک ترکیبات مذکور وارد بازار شده و کشاورزان و مصرف کنندگان جهت افزایش تولید بتوانند از آن بهره مند شوند. لذا از همین طریق از تمامی متقاضیان جهت واگذاری فرمول و مشارکت در تولید دعوت به عمل می آید.

مشاهده فیلم کامل مصاحبه

http://uupload.ir/view/7yc9_whatsapp_video_2020-09-14_at_08.43.57.mp4/

امتیاز :  ۲.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.3.0
    V6.0.3.0